Výtvarná skupina Košťál

Skupina nese název KOŠŤÁL podle bývalého hradu Košťálu, sídla hrdých Valdštejnů, který stával nad údolím Želechovského potoka.

Naše výtvarná skupina byla založena počátkem osmdesátých let minulého století. Během své bohaté činnosti připravili její členové řadu 
zajímavých výstav a to jak v Košťálově, tak i v okolních obcích. Od devadesátých let skupina vystavuje pravidelně každý rok vždy poslední červnový víkend ve společenské místnosti Základní školy v Košťálově. Výstavy se tak stávají přehlídkou snažení jednotlivých členů za uplynulý rok a dokládají i snahu o výtvarný růst.

Mnohých z těchto výstav se též jako vystavující hosté zúčastnili i významní rodáci z Košťálova, jejichž umění přerostlo hranice rodné obce. Jako první zde vystavili své práce již zesnulí medailér Vlastislav Housa a významný scénograf František Skřípek, dále také ilustrátorka paní Janďourková a další.  Vernisáže jsou kulturní událostí pro mnohé občany Košťálova. Ve svých projevech zde podpořily práci košťálovských výtvarníků známé osobnosti zdejšího regionu. Návštěvníci se mohli zaposlouchat do poutavého povídání ak. malíře Vladimíra Komárka, herce a malíře Jana Kanyzy, malíře dr. Luboše Bucka, prof. Bohumila Skalického, malíře Václava Mejvalda, dr. Jana Luštince ředitele Krkonošského muzea v Jilemnici, Mgr. Nataši Kalouskové - ředitelky Vlastivědného muzea v Železnici, PhDr.Vladimíry Jakouběové - ředitelky muzea Českého ráje v Turnově a dalších. Každá vernisáž byla vždy doprovázena hudebním vystoupením jak pěveckými sbory, dětmi hudebních škol nebo i soubory s country písničkami Sebranci, Fosílie N. Paka a nyní hlavně skupiny Hobrbule ze Semil.

Každý z členů skupiny uskutečnil mnoho společných i samostatných výstav. Zúčastnili se též benefičních akcí, kdy svá díla neváhali darovat do aukcí na pomoc nejpotřebnějším. Mezi návštěvníky výstav je stále více výtvarníků z okolních měst i obcí a to je výtečný prostor pro diskuze o směřování výtvarného úsilí.  I toto snad bylo jedním z podnětů, že se tři malíři Jakoubek, Janata a Klíma rozhodli uspořádat výtvarný plenér, který se poprvé uskutečnil v roce 2003 a od té doby se koná pravidelně každý rok na konci letních prázdnin